Narodowe Czytanie 2021 – G. Zapolska „Moralność pani Dulskiej”- 4-09-2021

Narodowe Czytanie 2021 – G. Zapolska „Moralność pani Dulskiej”- 4-09-2021

Ogród Jordanowski nr2 po raz kolejny włączył się w akcję Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej RP. W tym roku czytany był komediodramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.  Transmisję online, 4 września  można było oglądać na portalu społecznościowym FB placówki. Poniżej relacja fotograficzna z wydarzenia.

 

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.

Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Share this post