Zdalne warsztaty rysunku i malarstwa-15-06-2020

Zdalne warsztaty rysunku i malarstwa-15-06-2020

Zapraszam wszystkich chętnych na naukę rysowania i malowania. 

 

              6. WAKACYJNY PEJZAŻ – akwarela

Inspiracją do pracy był widok na Jezioro Powidzkie.  Użyj papier o wysokiej gramaturze i przyklej taśmą do stołu. Naszkicuj elementy pejzażu ołówkiem i pogrub czarnym cienkopisem. Maluj akwarelami na namoczonym papierze, a drobne szczegóły wprowadź już na suchej pracy.

 

 

                5. JABŁKA – rysunek pastelami suchymi

Pastele suche to rodzaj kredek konsystencją zbliżoną do węgla drzewnego , kredy a nawet gipsu. Można nimi rysować na papierze fakturowym, płótnie, kartonie czy pergaminie.  Pastel jest wcierany w odpowiednie podłoże malarskie, jednak nie wnika w nie i zostaje na powierzchni. Dlatego prace wykonane w tej technice są bardzo podatne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i łatwo osypują się. 

Dzisiejsza praca to rysunek z natury. Jabłka połóż na stole. Zwróć uwagę na ich kształt, kolor, padające światło i cień. Węglem na papierze narysuj ich bryłę i obserwując pokoloruj rysunek zaczynając od najjaśniejszych miejsc.

 

 

                 4. POZNAŃ – rysunek ołówkiem miasta

Rysunek architektury to możliwość zastosowania perspektywy zbieżnej i światłocienia w jednej pracy. Szkicować możemy z natury, obserwując własne miejsce zamieszkania lub korzystają ze zdjęcia. Do nauki wybrałam zdjęcie z najbardziej charakterystycznym miejscem w Poznaniu czyli Stary Rynek z Ratuszem. Ołówki dzielimy na twarde „H” i miękkie „B”. Do zaznaczania linii  pomocniczych i ogólnego szkicu budynków używamy ołówka „H” lub „HB”. By podkreślić właściwe linie i rysować światłocień stosujemy ołówków miękkich do 4B.

 

 

                    3. DRZEWO – akwarela

Do malowania farbami akwarelowymi trzeba używać papieru o wyższej gramaturze i z fakturą. Papier szkicowy pod wpływem wody rozmoczy się. Kartkę przyklejamy taśmą malarską do stołu, a do malowania stosujemy miękkie pędzle. Wypróbuj jakie możliwości daje technika akwarelowa. Można nałożyć kolor bezpośrednio z pędzla lub namoczyć papier wodą i na wilgotny nanieść farbę. Spróbuj malować używając słonej wody, albo wysypać sól na mokrą farbę.

Eksperymentuj i sprawdzaj efekty.

 

 

Farbę akwarelową można także rozdmuchiwać słomką na papierze. Tą i inne metody zastosujemy do namalowania drzewa z wyobraźni.

 

                      2. SOWA – rysunek węglem

Rysunek węglem to sposób na pracę , która nie wymaga dużo szczegółów. Podczas pracy można używać techniki rozmazywania za pomocą palca, papieru lub wiszera. Za pomocą gumki można usunąć ślad węgla. Tych sposobów będziemy używać do narysowania sowy. Znajdź zdjęcie ptaka, które posłuży za wzór. Wypróbuj możliwości jakie daje rysowanie węglem na czystej kartce. 

 

 

 

                     1. TRUSKAWKA – realistyczny rysunek pastelami olejnymi

Czerwiec to miesiąc pierwszych owoców. Słodkie truskawki to dzisiejszy temat na rysunek z natury. Przygotuj papier o grubszej gramaturze i przyklej taśmą malarską do stołu. Wybierz truskawkę – modela i dokładnie się jej przyjrzyj. Dla ułatwienia będziemy rysować owoc w dużym powiększeniu. W trakcie rysowania pastelami olejnymi odrywają się strzępy kredki, delikatnie usuwaj je z rysunku by nie zabrudzić pracy.

 

 

Share this post


Skip to content