Narodowe Czytanie 2022 – „Ballady i romanse” A. Mickiewicz – 03-09-2022

Narodowe Czytanie 2022 – „Ballady i romanse” A. Mickiewicz – 03-09-2022

Nasza placówka już pod zmienioną nazwą Zespół Ogrodów Jordanowskich w Poznaniu włączyła się w akcję Narodowego Czytania 2022 pod patronatem Prezydenta RP. W tym roku lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Nauczyciele czytali dwie ballady z podziałem na role: „Romantyczność” i „Lilie”. Słuchaczami byli wychowankowie, rodzice oraz osoby korzystające z obiektu. Dodatkowo wydarzenie było transmitowane online na portalu społecznościowym Facebook.

Otrzymaliśmy podziękowanie  z kancelarii Prezydenta RP za aktywny udział w Narodowym Czytaniu 2022 oraz limitowany egzemplarz „Ballad i romansów” A. Mickiewicza.

Share this post