Narodowe Czytanie – nowele polskie 7.09.2019

Narodowe Czytanie – nowele polskie 7.09.2019

Ogród Jordanowski Nr 2 po raz kolejny włączył się w akcję Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej. W tym roku lekturą były polskie nowele. Deszczowa aura spowodowała, że teksty opowiadań były czytane i słuchane w zaciszu świetlicy przy dźwiękach katarynki.

Przybyłych gości powitała pani dyrektor Grażyna Lück – Kubalewska i przeczytała list prezydenta RP  Andrzeja Dudy, kierowany do uczestników Narodowego Czytania.  Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania osiem polskich nowel.

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W placówce przeczytane zostały: „Katarynka” Bolesława Prusa, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej. Ku uciesze najmłodszych uczestników  pojawił się kataryniarza i  dzieci  miały możliwość zakręcenia podwórkowej melodii na katarynce. Na zakończenie pani dyrektor przykładała pamiątkową pieczątkę w książkach i zakładkach do książek.

 

Share this post