Narodowe Czytanie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego-2-09-2017

Narodowe Czytanie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego-2-09-2017

Ogród Jordanowski Nr 2 w odpowiedzi na  zaproszenie  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wziął udział w szóstej edycji Narodowego Czytania.

W tym roku  lekturą było Wesele  Stanisława Wyspiańskiego.  Dramat w trzech aktach, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

– Warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu „Wesele” – tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

 W Ogrodzie Jordanowskim Nr 2  słowem wstępnym wprowadziła w Narodowe Czytanie dyrektor Grażyna Lück-Kubalewska. Fragmenty Wesela Stanisława Wyspiańskiego były czytane w parach, a wydarzeniu towarzyszyła wystawa twórczości autora dramatu. Każdy uczestnik Narodowego Czytania otrzymał egzemplarz książki z pamiątkowym stemplem, który został przysłany do placówki z Kancelarii Prezydenta RP .

Share this post