Narodowe Czytanie- „Przedwiośnie” Stefan Żeromski-8-09-2018

Narodowe Czytanie- „Przedwiośnie” Stefan Żeromski-8-09-2018

Ogród Jordanowski Nr 2 na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wziął udział w siódmej edycji Narodowego Czytania. W sobotę tj. 8 września 2018 r. o godz. 11:00 nauczyciele, wychowankowie, goście i bywalcy Ogrodu czytali i słuchali  „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Wydarzenie uroczyście otworzyła oraz przeczytała list od Prezydenta RP dyrektor placówki Grażyna Lück- Kubalewska.

 

 

„W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi „– napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

 

Na zakończenie Narodowego Czytania uczestnicy otrzymali książkę – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego,  z pamiątkową pieczęcią.

 

 

 

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Share this post