Prelekcja dla rodziców – 06-12-2013

Prelekcja dla rodziców – 06-12-2013

 

Spotkanie w ramach Projektu „Nowotwory u dzieci – Rodzicu, dostrzeż objawy”

 

Szanowny Rodzicu!

Całe swoje życie podporządkowujesz najdroższej dla Ciebie istocie na świecie – Dziecku. Wychowujesz Je, uczysz i ochraniasz. Pragniesz, by nie dotknęło Go żadne nieszczęście – a już na pewno nie wyobrażasz sobie, by na Waszej drodze stanęła choroba nowotworowa.

Mimo, że zdarza się to rzadko – dzieci niestety także chorują na nowotwory. Są to choroby inne niż raki u osób dorosłych – o nieporównywalnie lepszej wyleczalności, zupełnie innej charakterystyce. Niestety nie znamy profilaktyki, dlatego nie wiemy jak ochronić najmłodszych pacjentów przed zachorowaniem na nowotwór. Natomiast tym, o co możemy walczyć jest WCZESNE ROZPOZNANIE. Diagnoza we wczesnych stadiach choroby nie tylko często umożliwia dziecku całkowite wyleczenie (gdyby nowotwory u dzieci były wykrywane we wczesnych stadiach ich wyleczalność mogłaby wynosić niemal 100%!), ale także pozwala na zastosowanie innej terapii – mniej agresywnej i obciążającej dla Dziecka.

Jak w takim razie rozpoznać wczesne objawy? Na co należy zwrócić uwagę? Gdzie zgłosić się, gdy widzimy u Dziecka objawy alarmujące? O tym pragniemy Państwu opowiedzieć na spotkaniach w ramach Projektu „Nowotwory u dzieci – Rodzicu, dostrzeż objawy”.

Akcja powstała w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland i jest objęta patronatem merytorycznym przez Klinikę Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej w Poznaniu pod kierownictwem Pana Profesora Jacka Wachowiaka. Spotkania są prowadzone przez studentów kierunku lekarskiego pod nadzorem lekarza Kliniki, który w miarę możliwości także jest obecny na sali. Będziemy rozmawiać o wczesnych objawach, które pojawiają się najczęściej oraz wskażemy dokąd można udać się po pomoc.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do udziału w spotkaniu. Nasze działania są podyktowane troską o tych, których kochamy najbardziej, a których los jest całkowicie zależny od wiedzy i kompetencji dorosłych. Chciejmy więc wiedzieć i chrońmy swoje Dzieci jak najlepiej!

 

Z poważaniem,

Monika Wesołowska

Lokalny Koordynator Projektu
„Nowotwory u dzieci – Rodzicu dostrzeż objawy”

 

 

 


 

 

 

 

Share this post