Spotkanie w Ogrodzie Jordanowskim Nr2 z harcerzami PDH „Zawrat” z Hufca Poznań-Jeżyce-24-10-2016

Spotkanie w Ogrodzie Jordanowskim Nr2 z harcerzami PDH „Zawrat” z Hufca Poznań-Jeżyce-24-10-2016

Wychowankowie Ogrodu Jordanowskiego Nr2 wraz z harcerzami PDH „Zawrat” z ZHP Poznań – Jeżyce włączyli się w akcję „Zapal znicz pamięci” organizowaną po raz  VIII przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Regionalnymi Rozgłośniami Polskiego Radia w Poznaniu pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Partnerem akcji jest Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl. Wspólnie zapalili znicze pod pomnikiem harcerzy poległych podczas bombardowania w dniu wybuchu II wojny światowej – 1 września 1939 roku . Pomnik znajduje się na terenie Ogrodu Jordanowskiego Nr2 przy ulicy Bukowskiej. Dzieci i młodzież oddała cześć pamięci poległym na służbie patrolowej druhowi Edwardowi  Pietrzykowskiemu z Hufca ZHP Nowe Miasto i druhowi Henrykowi Wysockiemu  z Hufca ZHP Poznań – Jeżyce.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

            W drugiej części spotkania, które odbyło się w świetlicy placówki, uczestnicy akcji mogli dowiedzieć się więcej o sobie.

Druhna Ewelina Dzięgielewska mówiła o  strukturze Związku Harcerstw  Polskiego i działalności w tym ich hufca „Zawrat”. Na pytanie dzieci, czym się zajmują, odpowiedziała:

 „ Harcerstwo umożliwia zdobywanie różnych sprawności, stawia wyzwania, co kształtuje postawy i charakter. Mundur i odznaki przypominają o osiągnięciach i szczytnych ideach, na przykład litery na lilijce harcerskiej ONC to skrót od słów: Ojczyzna, Nauka, Cnota”. Po tych słowach posypały się pytania i opowieści o przygodach na zbiórkach i obozach w trakcie zdobywania sprawności.

            Na temat Ogrodu Jordanowskiego Nr 2 w paru słowach wypowiedziała się przewodnicząca Rady Wychowanka Elżbieta Pęzioł. „Jest tu miejsce na zabawę i naukę czegoś nowego, można realizować swoje zainteresowania na zajęciach artystycznych i sportowych. Lubię przychodzić na „Jordan”, bo w tym miejscu nie mam czasu na nudę” – spuentowała wypowiedź

            Czas na wspólne zabawy zainicjowali nauczyciele OJ nr2 na zmianę z druhnami. Zabawa w „Mafię”, „Rozwiąż węzeł” czy „Rodzina Kowalskich w ZOO” zintegrowała uczestników spotkania.

Share this post